בניית אתרי סחר זה טרנד שהוא פה בשביל להישאר. אומנם תקופת הקורונה נתנה לתחום הזה דחיפה חזקה קדימה אבל הוא כבר נהיה מוחשי והוא כאן כדי להישאר.

כשניגשים לקבל הצעות מחיר בתחום של אתרי המסחר או בשפה שאנחנו כולנו מכירים בניית חנות וירטואלית / הקמת חנות באינטרנט, ניתן לראות שקשת המחירים מאוד רחבה ויהיו מפתחים עצמאיים שידרשו 1500 ש"ח לעומת חברות מקצועיות ששם עלות בניית האתר תעלה בסביבות הכמה עשרות אלפים.

לפני שאתם ניגשים לקבל את הצעת המחיר הזולה ביותר על בניית חנות וירטואלית או בניית אתר סחר, חשוב שתבינו את ההשלכות של כל החלטה.
חשוב להבין שכאשר מדובר על בניית אתר סחר / הקמת חנות באינטרנט, יש שני צדדים. הצד הראשון זה החלק של הבנייה והחלק השני זה הצד של הקידום וששני הצדדים הללו באים ביחד. למה הכוונה? אתר מסחרי טוב חייב להיות בנוי בצורה נכונה אחרת לא משנה כמה תשקיעו בקידום הוא לא ימיר לכם את הגולשים ללקוחות משלמים. למידע נוסף על קידום אתרי מסחר.

הגיעו אלינו עד היום לא מעט לקוחות שניסו לחסוך בפעם הראשונה כשהם בנו את החנות הווירטואלית שלהם והשקיעו את מירב תקציבם על הקידום ואז מה שקרה זה שהם הצליחו להביא טראפיק יפה מאוד לאתר אבל ההמרה של הגולשים האלו ללקוחות משלמים היה נמוך מאוד.

מהם הדגשים העיקריים שצריך לשים אליהם לב מתי שמתכננים לבנות אתר סחר?

1. איפיון טכני – החלק הטכני של הקמת חנות באינטרנט, שזה בעצם חלוקת החנות בהתאם לקטגוריות, מוצרים, ופ'יצרים נוספים שנרצה בה כמו: מערך מבצעים, עגלות נטושות, בלוג, התממשקויות למערכות נוספות וכדומה.

2. איפיון אסטרטגי- למעשה, האיפיון של בניית אתר מסחר / בניית אתרי חנות וירטואלית מתחלק לשני החלקים וברוב האתרים הדגש העיקרי הוא על הטכני בלבד. יחד עם זאת, בשביל לבנות אתרי מסחר מוכרים, חייבים להתייחס גם לחלק האסטרטגי שהוא מתייחס לכל העסק במכלול. כלומר, צריך להבין מי קהל היעד של העסק, מה מאפיין אותו, מה הערכים שמובילים את העסק ובהתאם לספר את הסיפור של העסק מנקודת המבט של הגולש שיבקר בו.

3. חווית משתמש נעימה – גם כאן, החלק הזה מתייחס לשני חלקים. הראשון מתייחס לחווית משתמש טכנית כלומר, אתר שיהיה מהיר ורספוניסבי. האתר חייב להיות בנוי נכון מבחינה טכנית בשביל שיהיה בעל תשתית קידום איכותית ושמנוע החיפוש של גוגל יאהב אותו.

במקביל, חייבים להתייחס גם לצד הנראות המשמעות היא לא רק לייצר את שנראה טוב אלא לייצר אתר עם חווית משתמש נעימה שמעודדת רכישה. כלומר, במצב הזה אנחנו נרצה לבנות אתר שלא רק יעודד את הגולשים באתר להפוך להיות לקוחות משלמים אלא נרצה שהם גם יגדילו את סל הרכישה שלהם. לדוגמה: במקום שהם ירכשו ב200 שקלים, נרצה לתכנן את האתר בצורה שתגרום להם להוציא 500 ש"ח וכדומה.

4. בנייה הירככיה טכנית נכונה – בתהליך האיפיון של בניית חנות וירטואלית או בניית אתרי מסחר, אנחנו מתכננים את האיפיון הטכני והחלוקה של הקטגוריות והמוצרים, חשוב לשים לב שכל המוצרים והקטגוריות באתר בנויים בצורה היררכית נכונה ואין יותר מידי דברים שחופפים ודומים אחד לשני אחרת, זה עלול לייצר אצל הגולשים חוויה לא נעימה ואז הם עלולים לאבד סבלנות ולנטוש את האתר.

בנוסף, מומלץ לייצר סרגל סינון וחיפוש שיאפשר לגולשים לחפש את המוצרים שהם רוצים באתר או לחילופין לסנן את זה לפי פרמטרים שונים כמו: מידות, צבע, מחיר וכדומה. אם יש לכם מוצרים שאתם יודעים שהולכים בקלות או שאתם רוצים לעודד מבצע מסויים אז מומלץ לייצר קטגוריה נוספת שתמשוך את הגולשים אליה.

5. בניית דף בית מושך ומזמין- בעבר, היינו הולכים לטייל בחנויות רחוב ואם היה מוצג בחלון משהו שאהבנו ומשך את תשומת ליבנו היינו נכנסים לחנות. היום, היות ורוב הרכישות שלנו עברו לאונליין חשוב לדאוג לאותו "חלון ראווה".

כאשר מדובר על בניית חנות וירטואלית, חשוב לשים הרבה דגש על דף בית שיהיה מושך ויגרום לגולשים לרצות להמשיך לבקר באתר. חשוב להדגיש, שזה לא אומר שיש לזלזל בשאר הדפים בשום צורה! יחד עם זאת, יש לכם מספר שניות בודדות לעשות רושם ראשוני- אז דף הבית חייב לעלות במהירות ולשדר באותן השניות את הערכים שלכם ולגרום לגולש לרצות להמשיך לטייל באתר.

6. דף הרשמה אישי- רצוי להוסיף אפשרות הרשמה אישית ללקוחות שלכם גם כדי לאפשר לכם לקבל מידע ולהיות איתם בקשר בהמשך. בנוסף, ברגע שיש להם אזור אישי הם יכולים לחזור ולראות מה היו ההזמנות הקודמות שלהם ואם הם רוצים ל"העתיק" את אותה ההזמנה או לשנות אותה וכדומה.

7. אבטחת האתר- באופן כללי, כל אתר חייב להיות מאובטח יחד עם זאת, כאשר מדובר על בניית אתר סחר בפרט זה אחד הנושאים הכי חשובים שיש היות ומדובר בכך שגולש צריך להשאיר אצלכם באתר את פרטי האשראי שלו. בנוסף, קחו בחשבון שיש גם לקוחות שאוהבים לסלוק עם PayPal שאומנם לרוב עמלת הסליקה שלהם גבוהה יותר מחברות הסליקה אבל עדיין, יש כאלו שמרגישים בנוח להשאיר פרטים רק אצלם.

8. תוכן- כמו שתמיד אומרים "תוכן הוא המלך". אז תזכרו להכניס תוכן והסברים למוצרים שלכם וכמובן, חשוב לזכור שלתת תוכן שהוא תוכן רלוונטי ובעל ערך. כמו שאנשים לא אוהבים שדוחפים להם בכוח חומרים שיווקים גם גוגל לא אוהב את זה לכן, תחשבו איך אתם מסבירים בצורה נעימה וברורה על המוצרים ונותנים לצרכן כמה שיותר מידע שיועיל לו.

לסיכום

בניית אתרי חנות וירטואלית מוצלחת, כמו גם בניית אתר מקצועי מוצלח זו משימה לא פשוטה ולכן, בשביל שתבנו אתר מסחר מוצלח חשוב לבחון את כל הדברים שציינו ולא להקל ראש באף שלב, להשקיע מחשבה בכל החלטה שאנחנו מקבלים בדרך לפני שאנחנו מעלים את האתר לאוויר. במילים פשוטות, סוף מעשה במחשב תחילה.

תוכן עניינים