אם עלה לכם רעיון לפיתוח אפליקציה או אתר, סביר להניח שהמילה איפיון היא לא זרה לכם. רבים חושבים, שאיפיון מתבסס בכולו על החלק הטכני בלבד ואז מה שקורה זה שבסוף הם עלולים לקבל מוצר שהוא לא כמו שהם דמיינו או חשבו שהוא יראה. בנוסף, חשוב להבין שבשביל לקבל הצעת מחיר מדוייקת ולבחור חברה לפיתוח אפליקציות או אתרים חייבים איפיון מדוייק

אנחנו מקבלים שיחות טלפון רבות מיזמים או בעלי עסקים שעלה להם רעיון והם רוצים ישר לקבל הצעת מחיר. הבעיה העיקרית היא, שרבים חושבים שעל סמך הרעיון שלהם וכמה דקות שיחה אפשר "לתמחר להם" את הפיתוח. לכן החלטנו לעשות קצת סדר בבלאגן ולהדגיש את החשיבות של כתיבת איפיון כמחליטים לפתח אפליקציה או אפילו לבנות אתר מכירות\תדמית.

המטרה העיקרית של איפיון נכון היא סוף מעשה במחשבה תחילה. זה חשוב מאוד להבין, כי בפועל, זה עלול להתבטא בהוצאות שלא תיכננו מראש, מה שלא חשבנו ותיכננו אותו מראש יעלה לנו ביוקר בהמשך.

האיפיון מפרט לנו לעומק את כל מה שאנחנו רוצים שיהיה באתר או באפליקציה שלנו. בנוסף, הוא מאפשר לנו לקבל הערכת זמנים ועלויות מסודרות. בשביל לבנות אתר מכירות שימכור עברונו בהצלחה עלינו לתכנן ולפרט את כל השלבים לעומק מההתחלה.

חשוב לציין, בין אם מדובר על פיתוח אפליקציה או בניית אתרים מקצועיים, התהליך זהה ולכן חשיבות איפיון נכון ומדויק תקל עלינו רבות בשני התחומים.

אז כמה צריך לעלות איפיון ומה הוא כולל?

כשניגשים לאפיין פרוייקט צריך להבין בכלל באיזה סדר גודל של פרוייקט מדובר ובהתאם גם גודל האיפיון. בפרוייקטים מורכבים נהוג לקחת אדם מקצועי שזה תחום ההתמחות שלו והוא מייצר איפיון מפורט שכולל את כל המפרט הטכני לפרטי פרטים, עיצובים ראשוניים ו- WF.

איפיון כזה בד"כ נע בסביבות הכמה עשרות אלפי שקלים וברוב פיתוחי האתרים והאפליקציות אין צורך לרדת לרזולוציות כלכך מעמיקות כבר בשלב האיפיון.

איפיון – Top Level

מטרת איפיון שכזה היא לפרט את המסכים שנראה שיהיו באפליקציה את הפי'צרים הפלואו והפונקציוליות של מה שאנחנו רוצים לפתח. אורך איפיון שכזה בד"כ הוא בסביבות הדף, דף וחצי ועלותו כמה אלפים בודדים. ברוב המקרים, כששואלים אתכם אם יש לכם איפיון, ההתייחסות היא לאיפיון מהסוג הזה. יחד עם זאת, חשוב מאוד לשים לב שהאיפיון יכלול גם את הפירוט של קהל היעד שאליו אתם רוצים לכוון וישלב חשיבה אסטרטגית לנקודת הסוף. איפיון Top Level יאפשר לכם לקבל מסגרת זמנים והערכת מחיר לפרוייקט. 

איך כותבים איפיון?

אם אתם בעלי רקע טכנולוגי כזה או אחר סביר להניח שכתבתם כבר איפיון או שניים בחייכם ואז אין לכם צורך בחברה לפיתוח אפליקציות שתלווה אתכם בתהליך. אם אתם לא, אז רצוי שתשבו עם חברה או אדם מקצועי, זוהי השקעה יחסית לא גדולה אבל קריטית מאוד. בשלב האיפיון, לרוב זה השלב שעולים כל הרצונות והדברים שהכי חשובים לנו וחברה מקצועית תוכל לתת לכם כבר מראש את האינפוטים שלה על הדרך הנכונה לפיתוח. בנוסף, ברגע שיהיה לכם איפיון מסודר סביר להניח שלא יצוצו פתאום הפתעות בתהליך והסיכוי שתעמדו בתקציב הוא גדול יותר.

איך אני אדע שהאיפיון נכון? 

קודם כל חשוב שתבינו שתהליך כתיבת איפיון כמו כל תהליך בחיינו הוא דבר שלוקח זמן. איפיון נכון ומדוייק מתחיל בפגישה ראשונית שבה אתם "זורקים" את כל מה שאתם רוצים שיפתוח. חברה מקצועית שעוסקת בתחום הרבה שנים תדע להמיר את הרצונות שלכם למסמך מסודר ושיובן לכם. לאחר שישבתם לפגישה לרוב תקבלו טיוטה ראשונית של האיפיון עם הסיכומים בפגישה ואז תתחילו פינג פונגים של כמה מסמכים ואולי עוד פגישה או שניים שבה תסגרו על כל הדברים הרמטית. חשוב מאוד שתשקיעו זמן ותשומת לב בשלב האיפיון כי על סמך המסמך הזה אתם תצאו לדרך ותוכל לקבל הצעות מחיר לפיתוח האפליקציה או אתר המכירות שלכם.

תוכן עניינים