בעבר הלא כל כך רחוק, כל נושא הפרסום והשיווק היה שייך בעיקר לתאגדים וחברות ענק. הפרסומות היו בעיקר ברדיו, בשלטי החוצות ובטלוויזיה. אבל עם הכניסה של הדיגיטל והעולם הוירטואלי, רשתות חברתיות התחילו לצמוח, ואיתן נולדו לנו מתחת לאף הרבה קהילות בתחומים שונים.

מה זה בעצם משפיען?משפיען או משפיענית זה אנשים בעלי כוח השפעה גדול, ברשתות החברתיות. בעבר, רוב הפרזנטורים של החברות הגדולות היו בדר"כ מפורסמים. וידענו מראש שהם מקבלים תשלום עבור הפרסומת, לכן רמת האמינות שלהם ברוב המקרים הייתה קצת יורדת. משפיענים לעומת זאת, דואגים לייצר לעצמם מראש קהילה גדולה של עוקבים, אבל בהתאם לאותו תחום העניין שלהם. לדוגמה: אם את אוהבת לבשל, ותתחילי לצלם בצורה יפה את האוכל שאת מכינה עם טיפים והמלצות איך להגיע לתוצרים כאלו, גם את תוכלי להגיע להיות משפיענית. ברוב המקרים, תצליחי לסחוף אחרייך אנשים שהם גם חובבי אוכל או בישולים וככה תבני לך מיני קהילה בתחום האוכל.

מזה בעצם אומר?היתרון הגדול בבניית קהילה בתחום מסויים, הוא שמי שעוקב אחרייך אוהב את התוכן שהעלת ובהתאם כבר סומך ומאמין למה שתמליצי לו. בעולם האמיתי, ברוב המקרים הרכישות שלנו ייעשו לפי המלצות שקיבלנו ממישהו/י שקרוב אלינו. אותו דבר למעשה בעולם הוירטואלי. אם הצלחת לבנות לעצמך קהילה מספיק גדולה שמאמינה וסומכת עלייך, יהיה הרבה יותר קל להשתמש בך כמשווק של מוצר וסביר להניח שאם תמליצי על המוצר, גם העוקבים שלך ירצו לרכוש את המוצר ולהשתמש בו.

מזה קידום באמצעות משפיענים? 

בקידום באמצעות משפיענים, יכולות להיות כמה מטרות כמו להעלות את המודעות למותג שמפרסמים, לייצר ממש מכירה ע״י לינקים לעמודי מכירה, או לייצר שיח סביב המוצר. בעבר אחרי שפרסומת הייתה עולה בטלוויזיה, היו מדברים על המותג ברדיו ואולי גם בעיתון. לאט לאט המסרים היו מחלחלים ובסוף בצורה כזו או אחרת חלק מהקהל היה מומר ללקוח משלם. היתרון בקידום ע"י משפיענים הוא שאפשר לפרסם ישירות לקהל יעד מדוייק ונכון.

ניקח לדוגמה משפיענית שאוהבת לעשות ספורט, שיצרה לעצמה קהילה גדולה של אנשים שאוהבים לראות אותה עושה תרגילי משקולות כאלו ואחרים. אם אותה המשפיענית תפרסם שהיא רכשה סט משקולות חדש מחנות מסויימת והיא סופר מרוצה, הסיכוי שהקהל שלה ייכנס לאותו האתר ויבצע רכישה, עולה באופן משמעותי מאשר סתם פרסומת ברדיו או בטלוויזיה.

למה? הסיבה העיקרית היא בגלל שאותו הקהל כבר מאמין וסומך עליה. כמותג, לפעמים זה פשוט עדיף וממיר יותר למכירה ישירה.

האם נראה את התוצאות מיד? יש כמה קידומים באמצעות משפעינים

1. הקידום הקלאסי והמוכר – קידום להעלאת מודעות המותג Brand Awareness  במילים פשוטות, כמו בעבר אם חפרת מספיק בכמה מקומות, בסוף המסר יעבור והצרכן יבצע רכישה.

2. Performance – קידום שמטרתו לעודד רכישה מיידית בתצורת עמלות בקידום הזה המשפיען/ית יעלו ביחד עם התוכן שלהם קישור מיוחד לרכישת המוצר שבו יהיה ניתן לעקוב ולראות שהרכישה הגיעה מאותו האדם. הקידום הזה הוא יותר מדיד ומאפשר לבדוק באופן מדוייק את התוצאות.

אבל איך ניתן לדעת מי הם העוקבים של אותו משפיען? 

ברשתות חברתיות רבות ניתן לראות שיש אנשים עם כמות גבוהה מאוד של עוקבים אבל עם אינטרקציה מאוד נמוכה. המשמעות האמיתית היא שאותם האנשים סביר להניח קנו עוקבים כדי להפוך להיות אטראקטיביים עבור הברנדים, והשימוש באותו המשפיען לא יניב למותג שלך באמת הכנסות. בשביל באמת לבחון אם המשפיען שאתה רוצה להשתמש בו לקמפיין שלך הוא אמיתי עם קהילה אותנטית ואיכותית, שיפיק את התוצאות הרצויות, יש כמה פתרונות טכנולוגיים שמטרתם לנתח את הקהל של אותו המשפיען.

כמה עולה קמפיין משפיענים? 

אז זה באמת תלוי מה הצורך, ומה המטרה העיקרית שלך כברנד. כדי לקבל תוצאות איכותיות, כדאי להיעזר בסוכנות פרסום שמבינה בתחום. הסוכנות תפקידה למצוא את המשפיענים הנכונים, לבנות לך קריאייטיב לקמפיין, ולתפעל לך את הקמפיין כדי שהכל יתנהל כמו שצריך.

לחילופין, ניתן להיכנס למערכת טכנולוגית שכל משפיען שרשום בה כבר נבדק ונסרק. המערכת מחליפה בעצם את הצורך הישיר לפנות לסוכנות. ניתן להירשם אליה באופן אוטומטי כמותג, לבחור את המשפיענים הרלוונטיים בהתאם לסוג הברנד והמטרות, ולנהל את הכל בצורה אוטומטית.

תוכן עניינים